سوالات متداول

شرکت وایرایران

سیلیکون چیست؟

سیلیکون رابر الاستومر مصنوعی ویژه ای است که می تواند بین خواص شیمیایی و مکانیکی تعادل بی نظیری فراهم سازد که مورد نیاز بسیاری از کاربردهای صنعتی و بهداشتی امروزه است. از زمان ساخت اولیه آن در سال ۱۹۴۰ که در آزمایشگاهیGrignard  انجام گردید. شکل نهایی تجاری امروزی آن برتری سیلیکون در خواص مشروحه زیر به اثبات رسیده است:

۱- پایداری حرارتی، ۲- انعطاف پذیری در دمای پایین، ۳- مقاومت شیمیایی، ۴- سازگاری با محیط زیست، ۵- عملکرد الکتریکی مناسب، ۶- قابلیت آببندی

علاوه بر آن بدلیل خلوصی نسبی و آرایش شیمیایی آن، سیلیکون رابر نمایانگر زیست سازگاری استثنایی است که موجب گردیده تا آن را برای بسیاری از نیازهای مراقبتی بهداشتی و دارویی مناسب نماید در مقایسه با بسیاری از الاستومرهای آلی سیلیکون رابر سهولت ساخت بالایی ارایه میدهد که منجر به بهره وری بالا مقرون به صرفه بودن برای مدت طولانی خواهد گردید. مثال خوب این مدعا می تواند واشرهای آببندی و کانکتورهای مورد استفاده در صنایع خودرو باشد که عمر طولانی در تغییرات حرارتی شدید و شرایط محیطی متنوع داشته باشد.

برتری سیلیکون نسبت به پلیمرهای دیگر چیست؟

سیلیکون از خواص ویژه ای برخوردار است از جمله: ۱- تحمل حرارت از ۵۰- تا ۲۵۰+ درجه ۲- مقاومت در برابر ازون ۳- عایق بسیار قوی الکتریسیته ۴- سازگاری با بدن و آنتی باکتریال ۵- شکل و رنگ پذیری مناسب

سیلیکون از مقاومت حرارتی بالایی برخوردار است که این موضوع باعث شده در مواردی که حرارت بالا در کار استفاده  میشود، بتوان از سیلیکون به عنوان جایگزین مناسبی نسبت به پلیمرهای دیگر استفاده کرد.

تفاوت سیلیکون HTV و سیلیکون RTV و LSR در چیست؟

غالب محصولات سیلیکون شامل سیلیکون های مایع نظیر  HTV, RTV, LSRمشتقات سیلیکون ها هستند که بعدا با تغییرات در ویسکوزیته یا درجه پلیمریزاسیون از یکدیگر متمایر میگردند، این فرایند با تبدیل شدن به عنصر سیلیسیم آغاز میگردد. Silicon metal عنصر سیلیسیم با متیل کلراید در دمای ۳۰۰ درجه در مجاورت مس واکنش شیمیایی داده و نتایج حاصله منجر به شکل گیری متیل کلروسیلان های واکنشی می گردد که با کمی تقطیر به سه نوع مونو، دی و تری کلروسیلان جداسازی میشوند.

توجه داشته باشید که گونه های دی کلروسیلان برای شکل گیری زنجیره های بلند خطی پلیمری از اهمیت بالایی برخوردارند، بدلیل اینکه میتوانند از نظر شیمیایی رشد دو بعدی داشته باشند، گونه های تری کلروسیلان شبکه اتصالات سه بعدی ایجاد نموده، اگرچه برای رزین های قالب گیری سفت و سخت و غیر الاستومری مهم هستند ولی بایستی برای جلوگیری از ژل شدن پلیمر از جریان دی (Di) جداسازی شوند پس از تقطیر، دی متیل کلروسیلان ها هیدرولیز می شوند تا سیلانول ها تشکیل شوند، که به سرعت متراکم شده و به سیلوکسان های حلقوی و سیلوکسان های خطی با وزن مولکولی پایین تبدیل گردند.

آیا سیلیکون به عنوان یک ماده سمی در نظر گرفته می شود؟

سیلیکون نوعی پلیمر بسیار کاربردی میباشد و هیچگونه اثرات سمی بر بروی محیط زیست ندارد ولی چنانچه با پراکسایدها ترکیب شده باشند (پراکساید ذاتا سمی است) دارای اثرات سمی میباشد.

ترکیب سازی سیلیکون رابر چگونه است؟

بر خلاف پلیمرهای آلی، پلیمرهای سیلیکون ذاتا بصورت نسبی ضعیف هستند و استحکام کششی آن ها پس از کراس لینک فقط ۱ مگا پاسگال می باشد، برای بدست آوردن خواص مهندسی مفید لازم است از فیلرهای تقویت کننده بسیار ریز با سطح پراکندگی بالا که سازگاری شیمیایی مناسبی با سیلیکون دارند استفاده نمود.

مانند سیلیکای دودی (فیومد سیلیکا) و سیلیکایرسوبی، علاوه بر این روغن های عملکردی موسوم به کمک فرایندها برای کنترل ماندگاری کافی و فرایند پذیری استفاده نمود، همچنین برای ولکانیزه شدن پلیمر از عوامل پخت مناسب و سازگار با سیلیکون رابر استفاده می گردد.

آیا سیلیکون نوعی بازدارنده آتش است؟

سیلیکون بصورت ذاتی از چنین خاصیتی برخوردار نیست اما در صورتیکه به آن مواد ویژه ای اضافه شود، میتواند چنین خواصی داشته باشد.

آیا از سیلیکون در صنایع غذایی استفاده می شود؟

برای استفاده در صنایع غذایی و پزشکی از سیلیکون های Medical Grade , Food Grade استفاده می شود.

نحوه سفارش گذاری چگونه است؟

نحوه سفارش گذاری از طریق سایت wireiran.com ورود به قسمت سفارشات و یا تماس با کارشناسان ما به شماره ۰۲۶۳۶۶۱۶۵۲۵ و ۰۹۰۱۵۹۰۷۶۷۳ نسبت به ثبت سفارش خود اقدام نمایید.

از ما سوالات خود را بپرسید

اگر سوالاتتان را از سوالات متداول نیافتید از این قسمت سوال خود را از ما بپرسید

    تماس با ما

    ما الان اینجا نیستیم اما شما می توانید برای ما ایمیل بفرستید و ما در اسرع وقت با شما تماس خواهیم گرفت.

    سوال، مسئله یا نگرانی دارید؟ من دوست دارم به شما کمک کنم!

    برای چت کردن بر روی دکمه Enter کلیک کنید